שידורים דיגיטליים קרקעיים - רדיו דיגיטלי , טלוויזיה דיגיטלית digital television digital radio DAB dvbT dvb-t dmb
 
גודל טקסט הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
אנטנות : היבטים שימושיים

בהיתר מיוחד של אתר © digitalradiotech.co.uk

אנטנות החוט המסופקות עם מערכות שמע לא יספקו קליטה אופטימלית ועל מנת ליהנות מאיכות טובה יש צורך באנטנה חיצונית אותה תוכלו להתקין בעצמכם או בעזרת טכנאי מיומן. א אינכם יכולים או אינכם רוצים להתקין אנטנה חיצונית ריכשו אנטנה כזו והתקינו אותה מתחת לגג רעפים או על המרפסת , מכיוון שבכל מה שנוגע לאנטנה שולט תמיד החוק האומר : "כמה שיותר גבוה יותר טוב ". 

אם אינכם יכולים להתקין אנטנה חיצונית , או אם אינכם מעוניינים להוציא את סכום הכסף הנחוץ לשם כך, החלופה הזולה ביותר היאאנטנה דו-קוטבית או Yagi . אנטנות כאלה זולות למדי ויתנו קליטה טובה בהשוואה לחוט שמגיע עם המקלט . בנוסף לאנטנה עצמה יש צורךל בכבל קואקסיאלי ומחבר מסוג F . בקשו מהמוכר לספק לכם הדרכה לגבי אופן החיבור בין הכבל למחבר ולמקלט עצמו
השאלה אם לרכוש אנטנה כיוונית (multi-element , directional) מרובת אלמנטים תלויה בסוג המערכת שתם מעוניינים להאזין לה והיכן נמצאים המשדרים הקרובים ביותר ובענין זה קשה לתת עיצה כללית מכיוון שכל מקרה נידון לגופו של ענין והתנאים שונים מאחד לאחר.

אם אתם מנסים לקלוט תחנות FM רצוי לרכוש אנטנה כיוונית (multi-element , directional) רבת אלמנטים שתכוון אל המשדר הקרוב ביותר המפיץ את ערוצי קול ישראל , למשל .אנטנה כזו תועל במיוחד אם אתם נמצאים באזור בו יש תנאי קליטה ירודים . 

המצב שונה במקרה של קליטת שידורי DAB . חקל מהאותות בשידורי DAB בופצים במה שנקרא רשת תדר בודד (SFN - single frequency network ).שיטה זו שונה משיטת ההפצה של שידורי FM מכיוון שכשאתם נוסעים ברחבי המדינה , קול ישראל משתמש בתדרים על מנת לשדר את הערוצים השונים . ערוצים המופצים בשיטת the SFN משודרים רק על גבי תדר נושא בודד בכל רחבי המדינה מכיוון שבדרך מושג כיסוי נרחב יותר של השידורים . התוצאה היא שניתן לקלוט את אותו האות ממשדרים שונים בו-זמנית . היתקון בשיטה זו טמון בכך, שאם קולטים את אותו האות ממספר משדרים האות המתקבל יהיה חזק יותר לעומת קליטה של אות שידור ממשדר בודד . מכאן, שפרט למקרה בו אתם נמצאים באזור בו קיימים תנאי קליטה ירודים, אם אתם מתכננים לקלוט שידורי DAB עדיף להצטייד באנטנה של אלמנט ( דיפּוֹל ) בודד כך שניתן לקלוט את האותות מכל הכיוונים.

בעיות בקליטת שידורי DAB

DAB מקודם בין השאר כשיטת שידור נטולת הפרעות וקליטתו אמרוה להיות קלה הרבה יותר לעומת שידורי FM.לרוע המזל המצב הוא, קליטת DAB רחוקה מלהיות מושלמת .הפרעות רב-נתיב ( multipath) rמקטינות את עוצמת האות בתדר הנושא הראשי והתוצאה היא, שיותר מדי ביטים של האות הדיגיטלי הופכים לשגיאות והמאזין שומע אפקט קולי המוכר כ "ביעבוע g" או "בוץ רותח" - בגלל הדמיון שיש לרעשים של ההפרעות לצלילים אלה . זו תופעה שכיחה מאוד בקליטת אותות DAB . אם הפרעות הרב-נתיב מתחזקות אזי האות משתתבש לחלוטין והקליטה פשוט נפסקת לחלוטין . גם תופעה זו אינה נדירה , אבל אף אחת מהפרסומות של מקלטי DAB לא מזכירה אותה, כמובן...

קימת הנחה מטעית נפוצה לפיה ניתן לקלוט DAB בקלות רבה יותר אם משתמשים באנטנת חוט שמצורפת למקלט באריזתו . במקרים מסוימים זה נכון ,אבל במרבית או כמעט בכל המקרים זה בכלל לא נכון ותצטרכו לרכוש אנטנה "אמיתית"

אנטנות FM

מרבית האנשים סבורים,שהם יכולים להסתפק באנטנת חוט על מנת לקלוט שידורי FM . למרבה הצער y, אנטנות חוט אלה רחוקות מלספק שליטה מושלמת של שידורי FM והתמורה הטובה ביותר לכסף ששלמתם עבור מערכת השמע שלכם היא להצטייד באנטנת FM אמיתית אותה ניתן לרכוש אצל מתקיני אנטנות ברחבי המדינה.

זאת במיוחד אם אתם סובלים מבעיות של רעשי רקע ( hiss) בעת שאתם מאזינים לשידורי FM ויש לכם רק אנטנת חוט. לקליטה טובה יותר ריכשו אנטנת דיפול ל FM שתשפר באותן משמעותי את איכות הקליטה ובמרבית המקרים גם תסלק את רעשי הרקע את האנטנה רצוי להתקין במקום הכי גבוה שתוכלו , עדיף על הגג או מתחת לרעפים .

המאמר המקורי מתייחס למצב הקליטה ב FM וב DAB לתנאי השוררים בבריטניה.
חיפוש באתר

תוצאות החיפוש הן בעמוד נפרד


אתר החדשות הישראלי היחיד בנושאי טלוויזיה דיגיטלית קרקעית DVB-T , רדיו דיגיטלי קרקעי DAB , שידורי מולטימדיה דיגיטלית קרקעית DMB ו DVB-H
© האתר בלתי תלוי ואינו קשור בגורמים מסחריים או בעלי ענין בנושאים הנסקרים בו.
This is an independent non-commercial web magazine about digital terrestrial radio and television in Israel and worldwide
מבוא
מבוא לשידורים
דיגיטליים

מילון מונחים בנושא שידורים דיגיטליים

עדכוני האתר Newsletter
טלוויזיה דיגיטלית : בעולם / בישראל
DTT/DVB-T Digital TV in Israel
היסטוריה - הטלוויזיה


שידורי מולטימדיה
DVB-H , MediaFLO קרקעיים ניידים
DMB , DVB-H , MPH ,
MediaFLO
A-VSB

חדשות ציוד / קישורים
רדיו
טלוויזיה
DVB-H, DMB
יצרנים ומפתחים

תקינה ורגולאציה תערוכות אירגונים
קשר ומערכת
אודות האתר
יצירת קשר
about this site
contact us
עדכוני האתר Newsletter