שידורי רדיו דיגיטליים - מבוא


אז מה זה רדיו דיגיטלי, למה זה טוב ועוד כמה מילים להתחלה

DAB הם ראשי תיברות של המילים Digital Audio Broadcasting -שידורי רדיו ספרתיים ( דיגיטאליים) וזו שיטה לשידורים דיגיטאליים של אותות רדיו . DAB מופץ באופן קרקעי ומכאן שניתן לקלוט את האותות באמצעות מקלט רדיו דיגיטלי DAB פשוט הכולל אנטנת מוט רגילה. הודות ל DAB, אין כל צורך בצלחת לווין, חליבור לכבלים או לאינטרנט על מנת ליהנות ממבחר גדול של ערוצי רדיו . מרבית מקלטי ה DAB המודרניים הם מכשירים ניידים המסוגלים גם לקלוט שידורים "רגילים" בתחום המוכר כ FM והודות למקלטי רדיו DAנ לרכב ניתן ליהנות מיכות קליטה משובחת ומבחר גדול של ערוצים גם בעת נסיעה.

קיימות שתי שיטות לביצוע שידורי רדיו דיגיטליים DAB

  • בתקן MP2 (הנחשב ל DAB "רגיל", תקן המקובל במדינות רבות באירופה ובמספר מדינות באסיה)
  • ב MP4 ( מהוכר כתקן החדש +DAB שהותקן בשנת 2007 המאומץ בהדרגה במדינות שונות באירופה וגם בישראל).
מקלטי DAB רגילים לא מסוגלים לקלוט שידורים בתקן המתקדם +DAB ויש צורך ברכישת מקלט מהדור החדש

היכן משתמשים בטכנולוגיית DAB

טכנולוגיית ה DAB פותחה באירופה ומקודמת באמצעות אירגון WorldDMB. ה DAB אומץ כתקן רדיו דיגיטלי במרבית מדינות אירופה , אוסטרליה ומספר מדינות באסיה וחלק ממדינות אמריקה הלטינית. ברחבי אירופה פועלות כיום למעלה מאלף תחנות DAB ובמדינות כמו בריטניה ודמנרק, שם זכו השידורים להצלחה הגדולה ביותר באירופה, כבר קשה להשיג כיום מקלטי רדיו שמתאימים רק לשידורי FM אלא בעיקר מקלטים משולבים DAB+FM

איך פועל DAB

אותות אנלוגיים עוברים ספרור ( דיגיטציה) כלומר, הן מומרים לסדרה של "1" ו "0" ואותות אלה מעובדים בסדרה של תהליכים על מנת למטב ( אופטימיזציה) את השידור in a number of steps for optimal transmission.

היתרון בשידורי DAB

DAB מציע שורה של יתרונות על שידורי ה VHF ( התחום בו מבוצעים שידורי ה FM) , השידורין בגלים בינוניים, ארוכים וקצרים :

  • באמצעות טכנולוגיית DAB ניתן לשדר עשר תחנות ( ואף יותר) רדיו בתדר בודד.
  • כל עוד מקלט DAB מסוגל לקלוט את אות השידור של תחנה מסויימת ( אפילו אם הם חלשים מאוד) הקליטה ואיכותה מובטחות ברמה נאותה. אין דעיכה בעוצמת הקליטה (היחלשות עוצמת צליל ) שכה אופיינית לשידורים ב VHF ; אות ה DAB מופק במקלט בעוצמה אחידה .אם המקלט מתקשה להפיק את האותות , הקליטה נפסקת לחלוטין או שהמקלט עובר לערוץ VHF חלופי ( במידת האפשר) .
  • הפרעות מוכרות כגון קוי מתח מסוננות על ידי מקלטי ה DAB . רעשים כאלה פשוט אינם נשמעים עוד ; שפי שצוין קודם, האות המופק במקלט הוא תמיד באיכות טובה וקבועה או שאינו קיים.
  • הפרעות מתחנות בתדרים סמוכים -תופעה מוכרת בשידורי VHF- פשוט אינן קיימות בשידורי DAB.
  • אם האות מוחזר ממבנים סמוכים , איכות הקליטה של שידורי DAB משופרת הודות לריבוי האותות לעומת שידורי VHF שאיכותם מדרדרת בקלות במקרים כאלה.
  • בנוסף לאותות אודיו מציעה טכנולוגיית ה DAB גם מבחר שירותים נילוום כגון שידור מידע טקסטואלי אודות פס הקול המשודר ( למשל : מידע על השיר והמבצע) , פרשנות , תמונות , עטיפות של תקליטורים ועוד.
  • מקלטי רדיו חדשים כוללים תכונות מתקדמות כגון אפשרות עצירת ההשמעה ( כפתור pause ) המאפשר עצירה של תוכנית בזמן אמיתי וחזרה להאזנה במועד מאוחר יותר ( כמו במכירי הקלטה דיגיטליים המוכרים בחבילות הכבלים והלווין) ,אפשרות להקליט תוכניות אהובות בזכרון הפנימי ( או ברטיס זכרון חיצוני נוסף) וכן אפשרות לסמן תוכניות אהובות על מנת שניתן יהיה להאזין להן במועד השידור הקבוע שלהן ועוד.
בעמודים הבאים מפורטות טכנולוגיות השידור בהרחבה.

המשך
 
גודל טקסט הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
site search by freefind
מבוא
מבוא לשידורים
דיגיטליים

מילון מונחים בנושא שידורים דיגיטליים

עדכוני האתר Newsletter
טלוויזיה דיגיטלית : בעולם / בישראל - עידן - ערוצים ישראליים דיגיטליים נגישים - בעיות קליטה של השידורים הדיגיטליים של עידן
DTT/DVB-T Digital TV in Israel


שידורי מולטימדיה
DVB-H , MediaFLO קרקעיים ניידים
DMB , DVB-H , MPH ,
MediaFLO
A-VSB

חדשות ציוד / קישורים
רדיו
טלוויזיה
DVB-H, DMB
יצרנים ומפתחים

תקינה ורגולאציה תערוכות אירגונים
קשר ומערכת
אודות האתר
יצירת קשר
about this site
contact us
עדכוני האתר Newsletter
תנאי השימוש באתר