שידורים דיגיטליים קרקעיים - רדיו דיגיטלי , טלוויזיה דיגיטלית digital television digital radio DAB dvbT dvb-t dmb
 
גודל טקסט הקטן טקסט הגדל טקסט טקסט רגיל
DVB-H - על יישומים ושדורי ניסיון ב DVB-H

בעשר השנים האחרונות עודדה הטכנולוגיה הספרתית גידול מהיר בצריכה אישית של מוצרי מדיה שונים. התפתחות מכשירי ההקלטה הספרתיים האישיים ( RVP) , וידאו לפי דרישה וריבוי הערוצים המוצעים לקהל
הביאו את הציבור להתחיל לאפיין באופן אישי את התכנים בהם בהם הם מעוניינים לצפות.עם האינטראקטיביות, הצופים יכולים לבטא את דעתם האישית באופו ישיר כלפי ספקי התוכן .


על יישומים ושדורי ניסיון ב DVB-H
תקן DVB-H הצליח לעורר התלהבות בצבור. מאמרים בעתונות הכתירו את היישומים בתקן החדש כ"יישום מהפכני" אבל מכיוון שמקלטי DVB-H יכולים, ולעיתים קרובות יכללו, שילוב בין מכשיר טלפון ניייד ומקלט טלוויזיה, נושא התוכן מעלה שאלות מדאיגות: מי יהיו הבעלים של התוכן שיוצע למשתמשים ? האם תכני DVB-H הם שדור כשלעצמו , שרות של טלפון סלולרי או אולי שילוב בין השניים ? מה התבניות העסקיות האפשריות שיאפשרו לספקי תוכן לשתף פעולה על מנת לפתח שרותים חדשים, אשר ישולבו יחד עם אלה הקיימים כיום ?


שדורים למכשירים ניידים

ישום שרותי טלוויזיה ספרתיים קרקעיים
ממשלות במדינות שונות מתחילות להתכונן לסביבת שידור כל-ספרתית . בעוד נעשות ההכנות לסיים את שידורי הטלוויזיה האנלוגיים, חברות שידור יכולות לחקור ולהתנסות ביכולות ובגמישות שמאפשרות מערכות ספרתיות . חברות שידור יכולות, למשל, לשפר את איכות השידור על ידי הפעלת שדורים בחדות גבוהה , הרחבת ההיצע של ישומים אינטראקטיביים ואפשרות קליטה טובה יותר באמצעי קליטה ניידים ( ברכב) ונישאים ( במכשירי כף יד שונים ). קיימים מספר תקני שידור ספרתיים קרקעיים לטלוויזיה .

התקן האמריקאי ATSC ( Advanced Television System Committee) מספק שרותי טלווזייה בחדות גבוהה, על ידי קליטה באנטנה נייחת( אבל מאפשר קליטה גם באמצעים ניידים ). תקן זה מיושם כיום רק בצפון אמריקה ובדרום קוריאה.

תקן ISDB-T ( Integrated Services Digital Broadcasting ) פותח ביפן ומספק שרותי אודיו , וידאו ומולטימדיה לרשתות טלוויזיה קרקעיות, כולל אמצעי קליטה ניידים וטלוויזיה בחדות גבוהה .


באירופה, הגישה ההתחלתית לגבי כניסה לעידן של שידורי טלווזיה ספרתיים קרקעיים התבססה על התפישה, שיש לספק תקן, שיאפשר קליטת שדורים הן באמצעות אנטנה חיצונית והן לאמצעי קליטה ניידים. התקן שפותח, DVB-T, נותן מענה רחב לעומת הדרישות ההתחלתיות הבסיסיות שהוצבו בפני המפתחים. כך, למשל, באמצעות תקן זה מסופקים כיום שרותי טלוויזיה באמצעי חברות שדור ציבוריים ב ( טייואן וסינגפור ) ומקלטים חדישים מאפשרים קליטת שידורים כאלה במכוניות ואפילו ברכבות מהירות. תקן DVB-T אומץ גם באוסטרליה, על מנת לספק שדורים קרקעיים בחדות גבוהה ואילו באירופה ובמקומות אחרים אומץ התקן על מנת לספק שדורי טלוויזיה מרובי ערוצים בחדות רגילה ( באירופה ישתמשו, כפי הנראה, בתקן ב MPEG4 לשדורי טלוויזיה ספרתיים קרקעיים בחדות גבוהה ).

טלוויזיה למכשיר כף יד
התפישה של אספקת שרותים דמויי שידור טלוויזיה למכשירי כף יד הביאה התלהבות רבה. ספקי טלפוניה סלולרי כבר מספקים כיום שרותים דומים באמצעות מכשירי טלפון סלולריים מ"הדור השלישי". אבל, האלטרנטיבה העיקרית האמיתית לאפשר שדורי טלוויזיה חיים למכשירים כאלה היא באמצעות הטכנולוגיות הבאות: DMB , ISDB-T , MediaFLO ו DVB-H .


DVB-H
תוך הסתמכות על יכולות הניידות של שדורים בתקן DVB-T, הגוף המפתח Digital Video Broadcasting DVB-H פיתח את תקן DVB Group ( on Handhelds לאספקת שרותי קול ותמונה למכשירי כף יד מטלטלים תקן DVB-H מתגבר על מגבלות של תקן DVB-T : הוא מקטין את צריכת הסוללות של מכשירים כאלה ומגדיל את העמידות בתנאי קליטה קשים בבית ומחוצה לו במכשירים עם אנטנה מובנית במכשיר . אפשר להשתמש ב DVB-H במקביל לטכנולוגיה של הטלפון הסלולרי ובכך לקבל גישה הן לרשת הסלולרית והן לרשת השדור (טלוויזיה, רדיו ומולטימדיה ).

שדורי ניסיון בתקן DVB-H

ברחבי העולם מתקיים כיום מספר פרוייקטים נסיוניים ומסחריים בתקן החדש. שידורי נסיון בתקן זה מתבצעים כעת באירופה ובצפון וגם מדינות אחרות באמריקה מתעניינות בהתנסות בשדורים בתקן החדש.


צפון אמריקה
מפעילת רשתות התקשורת CrownCastle במצעת שידורי נסיון בערוץ של 5 MHz בתחום ה L-band באזור העיר פיטסבורג . למרות שתקן DVB-H פותח כהרחבה של תקן DVB-T על מנת לאפשר קליטה של שידורי טלוויזיה באמצעים ניידים, הרי שהשמוש בתקן DVB-H בארצות הברית, בה מנוצל כיום תקן ATSC לשידורי טלוויזיה ספרתיים קרקעיים בחדות גבוהה מצביע על כך, שקיימת התעניינות בתקן DVB-H באספקת תכנים למכשירים ניידים.

אירופה
בפרוייקט MBC ( Mobile Broadcast Convergence ) שהסתיים לאחרונה בברלין שבגרמניה, השתתפו מספר חברות מובילות כמו Vodafone , Nokia , Philips , ו Universal Studios . השדור הנסיוני הראשון בוצע באביב 2004 באמצעות אב טיפוס של דגם Nokia 7700 ודגם נסיוני של חברת פיליפס .

בהולנד התקייים בסתיו 2004 ניסוי מוצלח בתקן DVB-H בהשתתפות חברת Nokia ומפעילת הרשתות Nozema הנסוי בוצע במסגרת תערוכת 2004 IBC שהתקיימה באמסטרדם בסתיו . בתערוכה הדגימו מספר מציגים שדורים בתקן החדש כשכל שדור צרך 200kbit/s , מה שאפשר קבלת תמונת טלווזייה טובה על גבי מסך באלכסון תמונה של 10 ס"מ.

בפינלנד יחל באביב 2005 ניסוי מסחרי ראשון בתקן DVB-H על ידי חברת Mobile TV . הפרוייקט נתמך מבחינה טכנולוגית על ידי חברת Nokia , רשות השדור הפינית YLE) ) והערוץ המסחרי הראשי במדינה MTV) ) מספקים את התכנים העקריים ( בתוספת ערוצי טלוויזיה זרים אחרים ), שתי חברות התקשורת הסלולרית הגדולות במדינה ( Sonera ו Elisa ) משדרות את התכנים לצרכנים וחברת Digita , האחראית על הפצת שידורי רדיו וטלווזייה בפינלנד מפקחת על רשת השידור.

במסגרת הנסוי יחולקו מכשירים נייידים ל 500 משתתפים הצופים בשדורים באמצעות מכשיר מדגם 7710 של Nokia . מכשיר זה, בדגם משופר לעומת זה לפני כשנה ( ונושא עדיין את אותו מספר דגם ) כולל מחשב כף יד מלא, מקלט רדיו FM וכמובן מקלט טלוויזיה DVB-H . המשתתפים בניסוי יהיו מנויים על חבילת בסיס של ששה ערוצים ( 3 טלווזייה ו 3 רדיו ) והם יוכלו לקבל שרותים נוספים תמורת תשלום.

ביוני 2005 מתוכנן להתחיל פרוייקט ניסוי נוסף באוקספורד שבאנגליה . גם כאן ישתתפו בניסוי 500 איש. בפרוייקט ישתתפו החברות : NTL Broadcast ( שתספק את שרותי הרשת) , חברת הטלפון הסלולרית O2 ו Nokia שתספק את המכשירים עצמם יחד עם Sony Semiconductors & Electronic Solutions .

בצרפת , חברת TDF משתפת פעולה עם יצרנים אירופים נוספים על מנת להתחיל בשרות נסיוני באביב 2006 . בנסוי זה ייבחנו תגובות המשתתפים לגבי קליטת שדורים בתקן DVB-H באמצעות מכשירים שונים, כולל מחשבי טבלה ועוד . השותפות הנסיונית כוללת את חברות הסלולר הצרפתיות Bouygues ו Orange חבילת הערוצים TPS וחברת התקשורת France Telecom . שדורי הניסיון מתוכננים להתחיל בחודש יוני והם יבוצעו באמצעות 200 מכשירים סלולריים , 100 לכל אחת מהחברות Bouygues ו Orange . הנסוי כפוף לאשור הרגולטור הצרפתי CSA . ערוצי הטלוויזיה יסופקו למשתתפים בנסוי על ידי חבילת SPT, אשר תספק גם פורטל מולטימדיה ייחודי, שרותים אינטראקטיביים ולוח שדורים אלקטרוני. המשתתפים יוכלו לצפות בערוצים Infosport Music, M6 Eurosport, M6, , Tfou TF6, LCI, , TF1 ו Teletoon . חברת Telecom France תהיה אחרית פיתוח מערכת הגישה אשר תוצפן בשיטת Viaccess . מכשירי הטלפון פותחו על ידי חברת Sagem . השקה מסחרית של שרות דומה מתוכננת רק בשלהי השנה הבאה.

יתרונות השידור ב DVB-H

הצופים
כאמור, שדורים בתקן זה מאפשרים לציבור לצפות בשידורי טלווזייה באמצעות מכשירי כף יד נישאים ( טלפונים סלולריים ומחשבי כף יד מתאימים).מדובר במכשירי צפיה אישיים .

ניתן לצפות בשרותי שידור אלה בתנועה - בתחבורה ציבורית , בעת המתנה או בעבודה. מכאן, ששמוש במכשירים כאלה מגדיל את שעות הצפיה בטלוויזיה לפרקי הזמן, בהם הצופים נמצאים למחוץ לבית . בעוד ברור, שבדרך כלל אנשים יעדיפו לצפות בשדורי טלוויזיה במסכי תצוגה הגדולים יותר מאלה של המכשירים הניידים, הדבר לא תמיד נכון. צופים רבים עשויים למצוא עניין בצפיה בשדורי טלוויזיה באמצעות מכשירים כאלה, במידה ותוצע להם
חווית צפיה אחרת או כזו, שתציע להם ישומים נוספים. הצופים גם יוכלו להמשיך לצפות בשדורים במסכי תצוגה גדולים יותר, בעוד הם משלטטים במקביל, באמצעות המכשיר הנייד, בערוצים אחרים. מבחינת הצופים, מכשירים כאלה הם אטרקטיביים מאוד וזכו לתשומת לב רבה בקרב קהל המשתמשים.

חברות השידור
גופים אלה דוחפים לאספקת מגוון תכנים לציבור הרחב. ביפן חברות השודור דחפו להחדרת התקן החדש הנהוג שם. מאידך, חברות השדור יצטרכו להגדיר את הרמה, בה הן תהיינה מעוניינות באספקת שרותים כאלה. האם החברות תספקנה את השרותים האלה ישירות לצרכנים או שהן יאצילו את אספקת השרותים לגופים חיצוניים . במידה וכך יהיה, האם התכנים "ייארזו" לשידור על גופים חיצוניים או שאלה יקבלו את החומר ה"ארוז" מחברות השידור עצמן ?

חברות השידור לא תהיינה בהכרח הספקיות היחידות של שרותים אלה לציבור. יכול להיות, שגם חברות נוספות, כמו חברות הטלפון הסלולרי, תעקופנה את חברות השדור באספקת שרותי שדור למכשירי כף יד. יש לציין, שבשלב זה חברות השדור הן בעלות בכוח המירבי בתחום וזאת, מכיוון ש DVB-H הוא שרות שדור חדש המנצל את ספקטרום השדור על מנת לספק שרותי שדור לסוג חדש של מקלט טלוויזיה.

חברות תקשורת סלולרית
במידה וחברות הטלפון הסלולרי ירצו לשלב את מכשירי הטלפון הסלולריים עם מקלטי H-BVD, חברות שדור עשויות להרוויח משתוף פעולה זה. לחברות הטלפון הסלולרי מאגר לקוחות גדול במיוחד ומערכת גביה מתוחכמת. בגלל שלקוחות רבים של חברות הסלולר מרבים לשדרג את המכשירים שברשותם לעיתים תכופות , שדרוג לכשירים שמציעים שילוב בין טלפוניה סלולרית לטלוויזיה ניידת עשוי לקרוץ לרבים מהם ולזרז את החדרת המכשירים המשולבים לשוק.

לחברות הסלולר יש כבר כיום רשת ענפה של משדרים, הפרושים בצורה צפופה במדינות רבות, ואלה עשויים להקל על החדרת שידורי DVB-H במקומות רבים. השלוב בין מכשירי טלפון סלולריים לבין מקלטי DVB-H מציין את החשיבות המכרעת שיש לחברות הסלולר באספקת שרותי שדור. יש התוהים, אם חברות אלה בכלל תהיינה מעוניינות לשלב שרותי קליטה של שדורי טלוויזיה, מכיוון שאלה עלולים להקטין את כמות תעבורת הטלפוניה ( שיחות והודעות) ברשתותיהן, מאחר וחלק מהצופים יהפכו לצופים פסיביים . למרות זאת רווחת הדעה, ששרותי שדור עשויים דווקא לעודד את הציבור ליזום התקשרויות נוספות כמו, למשל, הצבעה באמצעות המכשיר הסלולרי
או גלישה לאתרי אינטרנט, שהוזכרו בעת השדור.

מפעילי רשתות שדור

אלה משחקים תפקיד מוביל בפתוח התקן וישומו. הדבר אינו מפתיע, בהתחשב ביתרונות הפוטנציאליים הגלומים משמוש ברשתותיהן. למפעילי רשתות שדור גישה לתשתית של רשתות התומכות בתקן DVB-H . חלק ניכר מרשתות השדור נבנה מתוך כוונה לספק שרותי קליטה ניידים חיצוניים של שדורים בתקןDVB-T , שהוא אותו סוג כסוי הנדרש בתקן DVB-H . פרושו של דבר, שחלק ניכר מהתשתית קיים למעשה בשטח , למרות שתדרשנה השקעות נוספות בעתיד, על מנת לאפשר קליטה במקומות בעייתיים לקליטה. בשונה ממפעילי רשתות אחרים , מפעילי רשתות שדור כבר משתמשים בתרני שדור גבוהים, הנחוצים להפצה ראשונית של שדורים בתקן DVB-T . בנוסף, מפעילות רשתות שידור יתאימו במיוחד לשמש כמתווך בין ספקיות התוכן השונות .

בהתחשב במגבלות של תחום התדרים הזמין סביר להניח, שרק מקבץ אחד יוקדש בהתחלה לשדורים בתקן DVB-H . כתוצאה מכך, ספקי שרותים יצטרכו להתחלק בנפח הזמין ובמקרה כזה סביר להניח, שהם יעדיפו לסמוך על מפעיל עצמאי, שינהל עבור כולם את הרשת .

יצרני ציוד
יצרניות של מכשירי צריכה ואלה של ציוד שדור מקצועי תמכו מאז ומתמיד בהשקת שרותי H-BVD. חברות כמו LG , Nokia, Motorola , Sagem , Samsung Siemensו כבר הודיעו, שמכשירי DVB-H מתוצרתן יוצעו לקהל בתחילת השנה באה ( 6002). השבבים למכשירים אלה נבדקו ונמצאו מתאימים לשילובם במכשירים החדשים


המשך : מצב שידורי DVB-H ברחבי העולם במהלך 2006אתר החדשות הישראלי היחיד בנושאי טלוויזיה דיגיטלית קרקעית DVB-T , רדיו דיגיטלי קרקעי DAB , שידורי מולטימדיה דיגיטלית קרקעית DMB ו DVB-H
© האתר בלתי תלוי ואינו קשור בגורמים מסחריים או בעלי ענין בנושאים הנסקרים בו.
This is an independent non-commercial web magazine about digital terrestrial radio and television in Israel and worldwide
מבוא
מבוא לשידורים
דיגיטליים

מילון מונחים בנושא שידורים דיגיטליים

עדכוני האתר Newsletter
טלוויזיה דיגיטלית : בעולם / בישראל
DTT/DVB-T Digital TV in Israel
היסטוריה - הטלוויזיה


שידורי מולטימדיה
DVB-H , MediaFLO קרקעיים ניידים
DMB , DVB-H , MPH ,
MediaFLO
A-VSB

חדשות ציוד / קישורים
רדיו
טלוויזיה
DVB-H, DMB
יצרנים ומפתחים

תקינה ורגולאציה תערוכות אירגונים
קשר ומערכת
אודות האתר
יצירת קשר
about this site
contact us
עדכוני האתר Newsletter